ViSKlogga

ViSK hos dig

Här finner du företrädare och kontakt-personer för ViSK i stiften inom Svenska kyrkan.


Göteborgs stift:

Berit Bornecrantz Dias, Göteborg

Tel: 076-829 13 00
E-post: viskgoteborg@hotmail.com
Facebook: Vänstern i Svenska kyrkan i Göteborgs stift

Facebookgrupp för medlemmar
 

Härnösands stift:
Marie Buhr, Örnsköldsvik
E-post: marie.buhr@yahoo.se

Karlstad stift: 
Jenny Kumm, Grums
Tel: 070-553 64 37
E-post: bengtstorp@gmail.com


Linköpings stift
Agneta Eriksson, Linköping
Tel: 070-559 19 68 
E-post: agnetagberiksson@gmail.com 
Facebook: ViSK Linköping

Luleå stift
Monica Lindmark, Piteå
Tel: 070-3788969
E-post: monica.lindmark@pitea.se


Lunds stift 
Tonnie Philipsson, Karlskrona
Tel: 070-366 15 70
E-post: tonnie.philipsson@vansterpartiet.se 
Facebook:
ViSK-Vänstern i Svenska kyrkan Malmö

Skara stift
Kontakta ordförande Mona Olsson 
Tel: 0730-969784
E-post: mona.olsson@svenskakyrkan.se
Facebook: Vänstern i Svenska kyrkan i Skara stift

Stockholms stift:

Britt Björneke, Huddinge
Tel: 070-315 62 20

E-post: britt_bjorneke@hotmail.com 


Strängnäs stift:
Margareta Carlsson, Fjugesta
Tel:
070-394 36 58
E-post: 9730Karlsson@telia.com
Facebook:
Vänstern i Svenska kyrkan Strängnäs stift

Ewa Solborg, Örebro
E-post: Ewa.Solborg@hotmail.com


Uppsala stift:

Lars Bruno Andersson, Kilafors

Tel: 072-745 21 59

E-post: lars.bruno.andersson@gmail.com
Facebook: ViSK Uppsala

Visby stift:

Kontakta odrförande Mona Olsson

Tel: 0730-969784

E-post: mona.olsson@svenskakyrkan.se

Västerås stift:

Fia Wikström, Säter

Tel: 073-932 84 87

E-post: fia.wikstrom@telia.com 

Växjö stift:
Monica Johansson, Oscarshamn
Tel: 
070-5782856
E-post: johanssonmonica@hotmail.com


Nationellt ombud:
Anki Erdmann, Spånga

Tel: 070-885 59 21

E-post: anki.erdmann@svenskakyrkan.se