ViSKlogga

ViSK hos dig

Här hittar du företrädare och kontaktpersoner för ViSK i stiften inom Svenska kyrkan.


Göteborgs stift:

Klaus-Yngve Pedersen, Asperö
E-post: klausyngve@gmail.com
Facebook: Vänstern i Svenska kyrkan i Göteborgs stift

Facebookgrupp för medlemmar
 

Härnösands stift:
Marie Buhr, Örnsköldsvik
E-post: marie.buhr@yahoo.se

Karlstad stift: 
Patric Carlsson
E-post: gropa@hotmail.com
Facebook: Vänstern i Svenska kyrkan i Karlstad stift


Linköpings stift
Agneta Eriksson, Linköping
Tel: 070-559 19 68 
E-post: agnetagberiksson@gmail.com 
Facebook: ViSK Linköping

Luleå stift
Lena Nordqvist, Sikfors
Tel:
073 057 89 00
E-post: nordqvist.lena@yahoo.se

Oscar Johansson
E-post:
o.johansson125@gmail.com
Facebooksgrupp för medlemmar: ViSK Vänstern i Svenska kyrkan Luleå stift

Lunds stift

Anders Lundberg, Malmö
E-post:
anders.lundberg@lnu.se
Facebook: ViSK-Vänstern i Svenska kyrkan Malmö

Skara stift
Jonas Edberg, Dannike
E-post: pilun.luna@gmail.com
Facebook: Vänstern i Svenska kyrkan i Skara stift

Stockholms stift:

Britt Björneke, Huddinge
Tel: 070-315 62 20

E-post: britt_bjorneke@hotmail.com
Facebook: 
Vänstern i Svenska kyrkan Stockholms stift


Strängnäs stift:
Margareta Carlsson, Fjugesta
Tel:
070-394 36 58
E-post: 9730Karlsson@telia.com
Facebook:
Vänstern i Svenska kyrkan Strängnäs stift

Ewa Solborg, Örebro
E-post: Ewa.Solborg@hotmail.com


Uppsala stift:

Lars Bruno Andersson, Kilafors

Tel: 072-745 21 59

E-post: lars.bruno.andersson@gmail.com
Facebook: ViSK Uppsala

Visby stift:

Kontakta ordförande Ellen Skånberg

E-post: visknationellt@gmail.com

Västerås stift:

Fia Wikström, Säter

Tel: 073-932 84 87

E-post: fia.wikstrom.sater@telia.com
Facebook: Vänstern i Svenska Kyrkan i Västerås Stift

Växjö stift:
Monica Johansson, Oscarshamn
Tel: 
070-578 28 56
E-post: johanssonevamonica@gmail.com
Facebook:
Vänstern i Svenska kyrkan Växjö stift


Nationellt ombud:
Margareta Carlsson, Strängnäs stift

E-post: margareta.carlsson@lekeberg.se